Knihovny a jejich zřizovatelé v okrese Třebíč
V okrese Třebíč se o svoji veřejnou knihovnu stará 135 obcí, z toho 54 s počtem obyvatel do 200 a 58 do 500 obyvatel. V mnoha z nich není škola ani školka, knihovny tak zůstávají jediným vzdělávacím zařízením v obci.
Uvědomujeme si, že primární starostí na venkově je doprava, komunikace, vodovody, nebo plynofikace, tudíž financí na ostatní činnosti zejména v malých obcích mnoho nezbývá. Patří k nim i práce ve veřejné knihovně, která je zpravidla málo honorovaná a neatraktivní, zato ji však provází nadšení pro věc a vnitřní potřeba konat tuto potřebnou službu pro spoluobčany.
Oddělení Regionálních služeb Městské knihovny v Třebíči se knihovníkům v obecních knihovnách v jejich činnosti snaží všemožně pomoci. Několikrát ročně je zásobujeme novými knihami z výměnného fondu – většinou jim knihy rozvážíme, jen malá část knihovníků či starostů si přijíždí vybírat sama. Zřizovatelé tuto službu velice vítají a jsou za ni vděčni.
Co se týče spolupráce mezi veřejnými knihovnami a jejich zřizovateli v okrese Třebíč, tak na nákup nových knih do kmenových fondů přispívá malý počet obcí, a to spíše těch větších. Pozitivní ale je, že se zlepšuje finanční směřování na moderní vybavení knihoven a na celkovou opravu jejich interiérů.
Obce se za své knihovny nestydí a přiznávají ji i na svých webových stránkách, což je také odezva na cílené informování starostů naší knihovnou. Máme však zkušenost, že ve vlně e-mailů, které se valí denně na obecní úřady, ten určený pro knihovnu jako méně důležitý zapadne.
Z titulu knihovny pověřené regionálními funkcemi se v třebíčské knihovně snažíme o úzkou a pravidelnou spolupráci s obcemi. Problémem je, že ve většině případů je vedou neuvolnění zastupitelé a je obtížné je kontaktovat v běžných denních hodinách. Proto jsme se letos rozhodli oslovit je na shromážděních pořádaných jednotlivými mikroregiony a místními akčními skupinami.
Podařilo se nám tak informovat zastupitele prakticky z celého našeho okresu o našich službách, o novinkách v oboru, o možných grantových žádostech, o stavu knihoven v regionu, o příkladech vzorných knihoven a podobně. A odezva je na to velice kladná.
Projevilo se to právě nyní, kdy se obce rozhodují o zapojení do programu VISK3. Protože většina z obsluhovaných knihoven (90) je již automatizovaná, dochází k nutné výměně výpočetní techniky, bez které již není možné poskytovat kvalitní služby. Se starosty každý projekt konzultujeme, vytvořili jsme pro ně vzorové projekty a umístili jsme je na naše webové stránky.
Obcím se snažíme ukázat a přiblížit i jiné projekty knihoven, které fungují jako komunitní – tak, aby se pro ně staly atraktivní a aby i oni měli zájem uskutečnit něco podobného. Mnohde se to však příliš nedaří. Tam, kde knihovnu v malé obci reprezentují pouze knihovnické služby, je její využití menší než tam, kde je více provázána s činností ostatních místních spolků. A k tomu bychom chtěli ještě více přispět. Na různých workshopech a seminářích pořádaných pro metodiky získáváme poznatky z jiných regionů a snažíme se je přenést do naší praxe.
Knihovníky školíme pravidelně 2× ročně v místně používaném regionálním knihovním programu Clavius Reks, ve vyplňování ročního statistického výkazu a zveme je na odborné přednášky a další vzdělávací akce pořádané městskou knihovnou. Vzhledem k tomu, že náš okres je opravdu extrémně rozlehlý a cestování z jeho koncových cípů do Třebíče je pro knihovníky časově náročné, rozhodli jsme se letos poprvé uskutečnit podzimní školení též v Městské knihovně v Jemnici pro celou tuto odlehlou spádovou oblast. Pokud se tato zkušenost osvědčí, budeme se tím řídit i v příštích letech.
Pro dobré fungování obecních knihoven a pro jejich dobrý vztah se zřizovateli je tedy důležitá i naše metodická profese. Páter Vrba v F. L. Věkovi šířil české knihy po venkově pěšky a i naše práce je tomu v mnohém podobná. Kilometry sice nenachodíme, ale najezdíme, zato se v obecních knihovnách setkáme s lidmi nezištnými, aktivními bez ohledu na věk, kteří nám energii ztracenou při zdolávání cestovatelských překážek s balíky knih dokážou vrátit svým úsměvem a poděkováním.
Hana Kabelková, Městská knihovna v Třebíči
Autor: Kabelková, Hana